Jak zostać krótkofalowcem (na początek nasłuchowcem - SWL) ??

Wbrew ogólnie przyjętej, obiegowej opinii o wielkich trudnościach w uzyskaniu licencji - nie jest to wcale takie trudne.

Poniżej opisuje własną drogę do uzyskania licencji SWL.

Jest to w miarę proste, pod warunkiem poświęcenia temu zadaniu kilkunastu minut wolnego czasu i 20-40 złotych.

JAK ??? :

- znalazłem w Internecie CallBook (spis adresów i kontaktów z polskimi krótkofalowcami) zobacz. Okazało się, że w sąsiedztwie mam 2 licencjonowanych nadawców.

W wyszukiwarce Callbooka skorzystałem z opcji "Szukaj w polskim Callbook-u" i "WSZĘDZIE" oraz wpisałem nazwę swojego miasta).

Potem zanotowałem kilka znaków i szukałem już według nich wpisując w pole wyszukiwania odpowiedni znak. Jeśli nie ma się pewności co do adresu lub innych danych można to sprawdzić w międzynarodowej bazie danych QRZ pod adresem zobacz

- odbyłem rozmowy z nimi i otrzymałem adres i numer telefonu Oddziału Terenowego ( OT ) nr 03 Polskiego Związku Krótkofalowców w Kielcach.

- zadzwoniłem do OT 03 i Kol. Małgorzata Szalińska SP7WQM wytłumaczyła mi, co mam zrobić i jak.

- po otrzymaniu pocztą deklaracji członkowskiej wypełniłem ją i wysłałem wraz z kopią przekazu pieniężnego do Oddziału Terenowego 03 w Kielcach:

OPŁATY w roku 2011:

===================

- 10 zł - wpisowe do PZK ( niezależnie od Oddziału Terenowego )

- 30 zł - oddziałowa składka roczna (dla Staropolskiego Oddziału Terenowego PZK) w wysokości uchwalonej przez Oddział

- 8 zł - opłata na ZG PZK (w tym obsługa Biura QSL PZK) dla SWL - dla nasłuchowców za jedno półrocze (16 zł za cały rok)

- 40 zł - opłata na ZG PZK (w tym obsługa Biura QSL PZK) dla nadawców za jedno półrocze (80 zł za cały rok)

UWAGA !!!!!!!!!! - wysokość tych opłat nie jest stała - zależy w każdym roku od uchwał Zarządu Głównego i Zarządów poszczególnych Oddziałów.

po kilku dniach otrzymałem licencję SWL i znak nasłuchowy SP7-009303 pocztą. Oprawiłem w ramki, powiesiłem nad biurkiem i - JEST !!!. Nie trzeba zdawać żadnych egzaminów i kombinować - ta droga jest w miarę prosta i łatwa.

Jeśli w okolicy nie ma żadnych krótkofalowców, to na stronie Zarządu Głównego PZK zobacz znajdziesz adresy i kontakty, z których możesz skorzystać. Gdzie i czego szukać pokazuje menu główne.

Możesz również skorzystac z pomocy najbliższego Oddziału Terenowego PZK TUTAJ SĄ ADRESY

A w przypadku, kiedy czegoś nie zrozumiesz, nie możesz sobie poradzić - zawsze możesz zadzwonić do mnie i zapytać - na pewno pomogę !!!

Na głównej stronie w górnym menu znajduje się kontakt i adres do mnie.

Wszystkim - kandydatom oraz SWL - życzę jak najszybszego uzyskania licencji i samodzielnego "wyjścia w eter".

P O W O D Z E N I A !!!!!!!!!!!!!!!!!